Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie jest jedynym zarejestrowanym zabytkiem tego miasta, położonego w województwie pomorskim.
Obiekt ten wchodzi w skład dekanatu Reda, który należy do archidiecezji gdańskiej, ukazując bogate dziedzictwo kulturowe regionu.
Historia
W historii Redy, pierwsza świątynia została zbudowana z drewna w końcowej fazie XII wieku podczas panowania książąt pomorskich. Miejsce, na którym powstała, to obecny teren sal katechetycznych. Ta wczesna konstrukcja przetrwała wiele burzliwych wydarzeń, w tym potop szwedzki. Po zakończeniu tej wojny osada mocno wyludniła się, co doprowadziło do zamknięcia kościoła — parafia została przeniesiona do pobliskiej Rumi. Niestety, opuszczona świątynia stała się ofiarą pożaru pod koniec XVII wieku, a z opustoszałych ruin zostały jedynie dwie figury świętych Piotra i Pawła.
Wkrótce potem, na przełomie XVIII i XIX wieku, wzniesiono drugi kościół, wykorzystując mur pruski. Niestety, ta budowla również nie przetrwała dłużej, gdyż została rozebrana pod koniec XIX wieku.
Obecny kościół, trzeci z kolei, został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1901-1903. Inwestycja ta miała na celu zaspokojenie rosnących potrzeb związanych z rozwojem osady i została sfinansowana z funduszy państwowych oraz parafialnych. Konsekracji kościoła dokonał biskup Jakub Klunder 26 września 1907 roku, nadając mu wezwanie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Budowla wyróżnia się strzelistą wieżą, w której umieszczono dzwonnicę.
W 1956 roku, ksiądz Arnold Goetze, ówczesny proboszcz redzki i pasjonat kultu Maryjnego, zwrócił się do Kazimierza Kowalskiego, biskupa chełmińskiego, z prośbą o zmianę wezwania kościoła i parafii. Prośba ta miała na celu upamiętnienie ogłoszenia dogmatu o Wniebowzięciu Matki Boskiej. Biskup wyraził na to zgodę, w związku z czym od 1957 roku kościół oraz parafia otrzymały nowe wezwanie: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Tablice pamiątkowe i otoczenie
Na ścianach zewnętrznych budowli znajduje się trzy tablice pamiątkowe, które pełnią ważną rolę w upamiętnieniu historycznych wydarzeń. Dwie z tych tablic dedykowane są mieszkańcom Redy, którzy oddali życie na frontach II wojny światowej, a także tym, którzy zostali zamordowani z rąk niemieckich faszystów.
Trzecia tablica zawiera cytat kardynała Stefana Wyszyńskiego, który brzmi: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.”
Nieopodal kościoła znajduje się kamienna grota maryjna, która dodatkowo podkreśla duże znaczenie miejsca oraz jego duchowy wymiar.
Inspiracja
Głównym motywem herbu Redy jest kościół, co zostało oficjalnie zatwierdzone przez Radę Miejską w uchwale z dnia 6 lutego 1996 roku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 13.08.2014 r.]
- Historia parafii. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie. [dostęp 13.08.2014 r.]
- Historia Herbu i Flagi Miasta Redy. Urząd Miasta w Redzie. [dostęp 13.08.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Redzie | Parafia św. Antoniego Padewskiego w Redzie | Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Redzie | Parafia św. Wojciecha w RedzieOceń: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie